top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraZuzanna Fedyczak

Surowce konopne - olej konopny

Zaktualizowano: 21 cze 2023

Konopie siewne, które kiedyś tak powszechnie uprawiano, na dziesięciolecia odeszły w zapomnienie.

Przyczyną tego stanu rzeczy była zmiana przepisów prawa i zaliczenie roślin z gatunku Cannabis do grona surowców narkotycznych. Jednak kilka lat temu ponownie dopuszczono je do uprawy (jedynie konopie włókniste i oczywiście pod ścisłą kontrolą), dzięki czemu dzisiaj możemy odkrywać liczne walory surowców pochodzących z tej nieco kontrowersyjnej rośliny.
Dzisiaj słów kilka o oleju konopnym. Zainteresowanie nie jest bynajmniej bezpodstawne - przyglądając się jego składowi możemy odnaleźć przede wszystkim kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3 i omega-6 w idealnej proporcji 3:1.

Ich dobroczynne działanie opiera się na uelastycznianiu skóry i uzupełnianiu jej płaszcza lipidowego zmniejszając jednocześnie ucieczkę wody z naskórka (TEWL). Dlatego też olej konopny szczególnie dobrze sprawdza się u osób z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą.

W nierafinowanym oleju możemy znaleźć szereg dodatkowych cennych składników takich jak terpeny konopne (mircen, limonen, pinen, kamfen), które wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Nie możemy też pominąć rodziny kannabinoidów, z której najważniejsze elementy to oczywiście kannabidiol, czyli CBD, a także CBDA (prekursor CBD), CBG, CBDV. Składniki te wpływają na poprawę stanu skóry borykającej się z różnymi niedoskonałości skóry związanych ze stanami zapalnymi, czyli atopią, łuszczycą, trądzikiem.


Olej konopny to coś więcej niż dodatek do kosmetyków. Wiemy przecież, że aby skóra była piękna trzeba dbać o nią również od wewnątrz poprzez właściwe odżywianie, suplementację i zdrowy styl życia. Dlatego warto zwrócić uwagę na zastosowanie olej konopnego w kuchni, który może stanowić dodatek do sałatek czy innych dań, a dla osób mających trudność w spożywaniu olejów w ten sposób, polecamy dobre suplementy na jego bazie.35 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page