Wybór pasty do zębów to teraz poważna sprawa, ponieważ dostępne produkty do higieny jamy ustnej są bardzo spersonalizowane. Różnice w składach, smakach, kolorach, dodatkach wizualnych i cenach są bardzo duże. Nawet opakowania się zmieniły - oprócz klasycznych tubek mamy do wyboru air-lessy i słoiki.
W dawnych czasach używano odświeżających proszków do czyszczenia zębów, a pięćdziesiąt lat temu w łazience była jedna pasta dla całej rodziny. Ale ten standard odwrócił się o 180º. Współczesny użytkownik może mieć pastę do zębów „skrojoną na miarę potrzeb”, a każdy domownik swoją tubkę – przecież innego produktu potrzebują dzieci, innego palacze, inna jest pasta na wrażliwe dziąsła czy dla osób z protezami. Wybór wiąże się głównie z osobistymi preferencjami, przekonaniami i oczywiście zasobnością portfela. Zakres cenowy jest niezwykle szeroki - od kilku do kilkuset złotych. Zatem jak wybrać najlepszy produkt?
Masa pasty do zębów składa się z kilku elementów: wody, zagęstnika, substancji ścierającej i wypełniającej, substancji spieniającej, aromatu, substancji słodzącej i humektantów. Do tego dodaje się szczyptę "substancji specjalnych" które kształtują późniejszy przekaz marketingowy. W jakim celu stosuje się te wszystkie składniki?
zagęstniki pomagają związać masę i nadać właściwą postać. Jego dobór zależy od koncepcji marketingowej: najczęściej stosuje się gumę ksantanową (INCI: Xanthan Gum), a dla klientów bardziej wymagających (vegan, non-GMO) - celulozę (Cellulose Gum).
substancje ścierające mają za zadanie pomóc w usunięciu płytki nazębnej, a dodatkowo mogą mieć funkcję wypełniającą. Stosuje się tu różnego rodzaju krzemionki (Silica), glinki (Kaolin, Bentonite), węglan wapnia (Calcium Carbonate),
substancje spieniające mają za zadanie wytworzyć pianę. Pamiętajmy, że ilość piany nie wpływa istotnie na skuteczność czyszczenia zębów - ważniejsze jest ścierniwo, dobra szczoteczka i właściwa technika szorowania. Najtańszym i najskuteczniejszym surfaktantem jest Sodium Lauryl Sulfate (SLS), a w pastach "naturalnych" stosuje się Coco-glucoside lub Sodium Cocoyl Glutamate.
aromaty (Aroma) stosuje się je do nadawania przyjemnego smaku i odświeżania jamy ustnej. W pastach dla dorosłych prym wiodą smaki mięty i eukaliptusa, a dla dzieci guma balonowa, cola i owoce.
humektanty to substancje pomagające związać wodę. W produktach do higieny jamy ustnej jest to najczęściej gliceryna (Glycerin). Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu pasty przy ujściu z tubki, dzięki czemu się nie kruszy.
substancje słodzące sprawiają, że czyszczenie zębów jest przyjemniejsze, a dominuje tu sorbitol i ksylitol.
substancje specjalne dodawane są do masy, aby nadać paście konkretne działanie: demineralizujące szkliwo, likwidujące nieprzyjemny oddech, wybielające, zapobiegające rozwojowi płytki nazębnej, itd. Zaliczamy tu fluorek sodu, azotan potasu, ekstrakty roślinne, węgiel i wiele innych.
Zatem jak wybrać pastę do zębów? Nie ma idealnej odpowiedzi. Ważny jest skład i dostosowanie do konkretnych problemów użytkownika. Często wymaga to długich poszukiwań, ale jeśli nie mamy pewności i chcemy zaoszczędzić pieniądze, to zawsze warto zapytać specjalistę - stomatologa lub higienistkę.
コメント